LIJEPE VIJESTI – Adnan Mujkić izabran za člana Savjetodavnog odbora građana Tuzle (Foto)
30 Juna, 2023
LIJEPE VIJESTI – Adi Atlić i Lejla Lamija Mešanović učesnici programa razmjene u SAD (Foto)
3 Septembra, 2023

Amila Beširović

Izabranica 15 najuspješnijih dramskih pedagoga
Profesorica u Srednjoj „Savremeno-umjetničkoj školi” Tuzla

Amila Beširović među 15 najuspješnijih u svijetu!

Amila Beširović, bachelor primijenjene matematike i master dramski i audiovizuelni umjetnik u polju primijenjenog pozorišta je, prema Svjetskoj mreži pozorišta za djecu i mlade „Assitej” Srbija, našla se među 15 najuspješnijih mladih umjetnika koji se bave pozorištem za djecu i mlade iz bilo koje dramske ili srodnih oblasti.

Na ovaj način Amila postaje učesnica programa „Next generation” koji se realizuje tokom 2023. godine s akcentom na pokretanje i razvoj “Theather for Young Audience” i koji ima za cilj edukaciju i afirmaciju mladih umjetnika u oblasti pozorišta za djecu i mladih umjetnika (glumaca, plesača, reditelja, scenografa, kritičara, producenata, istraživača, pedagoga) na temu održive umjetnosti.

Održiva umjetnost može se definirati kao kreativnost za pronalaženje novih načina za stvaranje umjetnosti koja može koristiti okolišu, bilo korištenjem pristupačnih i prirodnih materijala ili inspiracijom društvene svijesti o hitnim pitanjima. Međutim, rasprava o ekološki osviještenom radnom procesu nije dovoljna da se raspravlja samo o materijalima, temama i zagovaranju nego je potrebno govoriti o odnosima među ljudima u procesu, vremenu i načinu komunikacije; drugim riječima, o mentalnom zdravlju radnog procesa.

Assitej Srbija i regionalna platforma From the First Step izabrali su 15 umjetnika (glumaca, plesača, reditelja, scenografa, kritičara, producenata, istraživača, pedagoga…) iz cijelog svijeta da prisustvuju programu Next Generation „Održivost kao budućnost TYA “, koji će biti kao nastavak Umjetničkog skupa Assitej „Prekretnica” (20. – 24. novembar 2023.).

Pročitajte detaljnije o svim izabranicima na linku u nastavku.

Profesionalni angažman:

Amila Beširović je profesorica u Srednjoj „Savremeno – umjetničkoj školi“ Tuzla, predsjednica Udruženja „Mladi Tuzle“ Tuzla i dramski pedagog Pozorišta mladih Tuzle.

Završila je Dramski studio za djecu, mlade i odrasle Pozorišta mladih Tuzle, potom Pjevačko – muzički studio Mladih Tuzle, igrala u 22 pozorišne predstave, dramatizovala 28 dramskih tekstova, režirala je 20 pozorišnih predstava, dobitnica niza regionlnih priznanja i nagrada za dramsko – pedagoški i glumački rad.